You are here

Empowering Young Minds - Soutěž

Pravidla soutěže

Není tomu tak dávno, kdy jsme se s roboty mohli setkat pouze ve sci-fi, nebo při vykonávání velmi jednoduchých úkolů.

Lidé však začali dělat roboty chytřejší, a tak můžeme dnes vyvíjet roboty, kteří asistují při náročných operacích, roboty, kteří montují mobilní telefony, automobily nebo vesmírné rakety. Tyto vesmírné rakety pak mohou na své palubě vést zvláštní roboty na průzkum cizích, nehostinných planet.

 

Příběh soutěže:

Před půl rokem začalo pět vědců intenzivně zkoumat povrch planety Mars, a to s pomocí největšího teleskopu na zemi. Prohlíželi povrch Marsu kousek po kousku, aby našli alespoň náznak vody, která je tak důležitá pro život. Nyní mají vědci v plánu poslat na Mars několik lidí, aby postavili prní marťanské město. Ještě než to udělají, potřebují si být jistí, že na Marsu opravdu voda je. Vybrali si právě Vás pro tuto misi, misi na Mars!

Navrhni robota, který pomůže vědcům v misi na Mars.

 

Pro děti (mladší skupina):

  • Nakresli robota, který pomůže hledat vodu na povrchu Marsu. Robot musí být funkční, dej si záležet, aby byly všechny nezbytné součásti robota (viz dále) dobře vidět. Nakonec popiš každou část svého robota jednou větou. Robot může mít i další části, které mu mohou pomoci k úspěšnému dokončení své mise.
  • Tvůj robot bude potřebovat energii, měl by mít tedy nějaké solární panely, aby jí mohl „chytat“ ze slunce.
  • Robot se bude pohybovat, měl by tedy mít několik kol, robotické nohy, nebo pásy (jako mají tanky). Neváhej zapojit svoji fantazii, třeba tě napadne lepší způsob, jak by se mohl pohybovat po Marsu.
  • Na Marsu je spousta velkých kamenů a skal, tvůj robot by se měl umět těmto překážkám vyhnout. Jak bude překážky v terénu rozpoznávat? Bude mít oči?
  • Aby mohl robot dokázat přítomnost vody na Marsu, musí umět vrtat do země, a musí mít zvláštní snímač, který ve vyvrtané díře prokáže vodu. Jak to uděláš? Bude mít robota dvě mechanické paže, v jedné vrtačku, v druhé senzor? Nebo sloučíš obě funkce do jedné paže?

 

Pro dospívající (teenagery):

  • Jednou větou popište každou část svého robota (motory, paže, světelný snímač, vrtačka, snímač vody). Pak vytvořte diagram, který bude znázorňovat, jak bude robot fungovat (použijte vývojové diagramy) . Nezapomeňte, že Váš robot se musí nejdříve probudit po přistání na Mars, a než použije některé ze svých součástí, musí je nejdřív aktivovat. (Tak například, když bude chtít použít senzor vody: aktivuj snímač -> změř vzorek / změř 100 vzorků dokud... -> vypni snímač.)
  • Můžete použít tyto snímače: světelný snímač, kameru, snímač vody, snímač teploty (teploměr), snímač překážek (ultrazvukový snímač), snímač rychlosti
  • Můžete při návrhu použít tyto pohony a nástroje: motory, kola, robotické nohy, robotické paže, vrtačku, zbraň 1 (pro rozbíjení překážek), zbraň 2 (bomby pro vytváření velkých děr v zemi).
  • Myslete na to, jaké podmínky na Marsu panují, a přízpusobte jim svého robota!

 

Jak se můžu zapojit?

Pro zapojení do soutěže prosím pošlete přihlášku nejpozději do 31. ledna 2013 na adresu paulina.kotowska@ni.com

 

Postup soutěže

Termín pro podání přihlášek je 31. ledna 2013. Komise složená z 5 členů NI týmu zasedne 1. února 2013, aby vybrali nejlepší práci v obou věkových kategoriích. Výsledky budou zveřejněny na czech.ni.com/eym dne 8. února 2013. Vítězové obdrží e-mailem oficiální oznámení o své výhře v soutěži. Výhry budou vítězům zaslány v následujícím týdnu. Všechny přihlášky budou archivovány.

 

Seznam pravidel

Detailní seznam pravidel bude zveřejněn brzy!